Seri İlan
Kategori: Yok
Video Galeri

Gösterim: 17558
Foto Galeri

İzlenme: 228992
 

Gemlik Foto

 
 
Solaksubaşı; “Yılmaz saldıranlara cesaret verdi”
05 Ekim 2017, Perşembe  20:37 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıtlı Reklam Yok
Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Meclis üyesi ve işadamı Mahmut Solaksubaşı’ya yapılan saldırı sonrası önceki gün Belediye Mecli si’nde konunun Belediye başkanı ve Solaksubaşı arasın da geçen iddialar üzerine dün Mahmut Solaksubaşı’na ait bürosunda  dün yapılan basın açıklamasında Bele diye Başkanı Refik Yılmaz’ı suçlayarak, “Refik Yılmaz Belediye meclisindeki konuşmasında bana saldıranlara güvence verdi, onları cesaretlen dirdi, bir hukuk adamı hukuk dışılığı övdü, yol gösterdi” dedi.
Dün saat 15.30 da Solaksubaşı’nın basın toplantısına, MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, belediye meclis üyeleri, parti yöneticileri, Solaksubaşı ailesi, yakınları ve arkadaşları katıldı.
Yasanan olayda kendine saldırıda bulunan kişilerin Belediye Başkanı Refik Yılmaz’dan ve onun arkasındaki siyasi partiden güç aldığını belirterek, basına vereceği bülteni okudu.
Solaksubaşı, bu basın bültenini mecliste okuyaca ğını ancak, Belediye başkanının yaptığı konuşmadan sonra buna ekleyeceği konular bulundu ğunu açıkladı. Refik Yılmaz’ın konuşma sında suçluları koruduğunu beliterek, “Sayın Yılmaz mecliste benim suçlu olduğumu söyledi. Kendisi bu saldırı dan etkilenmiş biri durumda değil. Başıma bu işin geleceğini başından 
beri biliyordu. Kendisi bunu engelleyebilirdi ama engellemedi. Belediye Başkanının bu kişilerle alakası var.” dedi.
Solaksubaşı, belediye başkanını bu alışverişten 1998 yılından satışın yapıldığı gün şahit olduğunun yazılı belgesi bulunduğunu belirterek, Muammet Çiftçi ile Aydın Akovalıgil tarafından bu satışın yapılmasından dolayı bir taş duvar işinin yapılması sırasın da tanıştığını, bu arada satış tan doğan tapularının kendisine 
verilmediğini söylemesi üzerine Aydın Akovaligil’e giderek nedenlerini sorduğunda, borçlarının ödenmediği için tapu devrinin yapılmadığını söylediğini belirtti. Solaksubaşı, şöyle devam etti. “Muhammet Çiftçi’ye nasıl ödeyeceksiniz” diye sordum sonunda yapılan bir protokol ile benim ve Refik Yılmaz’ın şahitliğin de 2005 yılında antlaşma oldu. Bundan sonra verilen sözlerin yerine getirilmesi gerekir ruhsatın bölünmesi gerekliydi, paralar ödendi tapular verildi sözleşme hükmü bitti. 2008 de noter huzurunda yapılan yeni bir sözleşme Kemal Akıt, ben ve Refik Yılmaz şahitlik yaptık. Bu sözleşmenin 8. maddesine göre, yasal olarak ruhsatın bölündüğü gün ruhsat Muhammet Çiftçi’lere verilecekti. Ancak, 2008 5 Eylül’den beri buna imkan veren kanun çıkmadı ve ruhsat verilmedi. Çiftçi, ‘Bizi çalıştırmadılar’ dedi. Aydın’a gittim. ‘Niye çalıştırmadın’ dedim. 2014’de 2015’de çalışma devri yapılıyor. Çalışmalar ani olmadı. Peki çalış ma olmasa, sahil dolgusu nasıl yapıldı. Daha önce mıcır tesisi vardı, atölye açtılar, çalış tırdılar, mıcır tesisini sattılar. Yani bir çalışma vardı. Engel yoktu. Ben, verdiğim sözlerin tamamen Kemal Akıt ile sorunun çözümlenmesi için son güne kadar uğraştık. Fakat, bu sırada şekil değişti. Bana, 500 bin lira ver biz işimizi düzeltelim. Yer satıldığında öderim dendi. Size 100 bin dolar veren akraba larınız, yakınlarınız versin dedim problem çözülsün. Problem çözmede onun siyasi gücü var. Refik Yılmaz istese bunu yapabilirdi. 19 yıldır süren bu sorun ile ilgili açılmış bir dava yok. Para lazım olunca Mahmut Solaksubaşı’na gidelim deniyor. Bu ailenin içine düştüğü maddi sıkıntıda benim hiçbir dahilim yok. Bugüne kadar Aydın Akovalıgil benden hiç para istemedi. O benim arkadaşım. Kendisine sorunun çözülmesi için yerin satarak çözülmesini önerdim. Efendioğlu’na gittik. Emlakçı Mehmet Kaptan’ı aradık. Olmadı. Refik Yılmaz biri almaya gelecek dedi, beton santrali kurmak için uğraşmış herkes elinden geleni yaptı ama problem çözülmedi. Biz, bu işin çözümü ile alakalı onlardan daha çok mücadele ettik. Büyük mücadele harcadık, akılla işi çözmeye çalıştık. Bu olay başıma gelmeden önce Ticaret ve Sanayi Odası’nda Kemal Akıt ve Refik Bey ile otururken,  telaş oldu ne oldu ğunu anlayamadım. Bu sırada, oğlum TSO’ya gelmiş karşıda arabada bunlar oğluma pompalı silah çıkartmışlar. Polis çağırdık. Bu iş kameralarda tesbit edildi, yargıya taşındı. Ayrıca bunlar işyerimde çalışan personelim varken içeriye girip bizi tehdit ettiler. Bunu senin yanına bırakmayacağız dediler. Yeniden polis çağırdık, şikayetçi olduk. Bu saldırı üçüncü olaydır. İkisi tehdit, üçüncüsü darp.”
Solaksubaşı, böyle konularda sığındığının allah ve devlet olduğunu, hayatında hiç silah taşımadığını, silahla işi olmadığını belirterek, şunları söyledi. 
“Başkan bu işin içindedir. Hiç bize şöyle böyle masal okumasın. Bu iş konuşmakla olmaz. Sen madem girdin işin içine kurtar adamlarını. Bu işin ilk gününden beri içindesin. Şahit, kefil sensin. Bugüne kadar niye çözmedin işlerini, problemlerini. Bizim ne gücümüz var. Koskoca belediye başkanısın, avukatsın, hukukcusun çöz problemleri, para ver, vermişsin de zaten. Bir kardeşinden aldın, biraz da öteki kardeşinden alırsın. Durum budur.”
Mahmut Solaksubaşı, ilçede çıkarılan laflarla bu işlerden komisyon aldığı söylentilerinin dolaştırıldığını belirterek, böyle bir şeyin asla söz konusu olmadığını söyledi. 
Bu arada bir gazetecinin, “Halk arasında bu yeri tamamen sizin aldı ğınız ama Aydın Akovaligil’in üzerinde görüldüğü şeklinde konuşulu yor” sorusuna Solaksubaşı, “Benim, Aydın Akovalıgil ile böyle bir ilişkim varsa, bunlar ortaya çıkarıl sın. Ben, safmıyım. Tapuyu almadan parayı vereyim. Ben, Muhammet Çiftçi’nin bu yerinin kendisine ait olmadığını biliyorum. Parayı ödeyip tapuyu alamayanlar var. Sayın başkan dün akşam beni suçlayarak çok ayıp etti. Sadece Gemlik’te bu olayların olmamasını sağlamak için hepimizin dik durması gerekir.”
Mahmut Solaksubaşı, Muhammet Çiftçi ile davasının devam edeceğini, bunların dışında kimseye zarar vermek istemediğini, bu kişile rin terör estirdiğini, kendisinin bu güne kadar silahla işi olmadığını, yolda bu şahıslarla karşılaştığında yolunu mu değiştireceğini, bugün bana yarın sana Gemlik’te bunu sağlamak istiyorlar.” dedi.
Solaksubaşı, basına toplantılarda yapılan çeşitli tarihlerdeki protokol örneklerini, noter sözleşme örneklerini, muvafakatname örneklerini de verdi. 
Ayrıca, yazılı basın bildirisinde, kendisinin nasıl darp edildiğini, yere düşmesine rağmen tekmeyle vurarak, yumruklama devam edildiğini, bir anlık boşlukta benzin istasyonuna 
kaçmak istediğini, bağırmasına rağmen kimsenin yardıma gelmediğini, polis aradığını, bunun Gemlik’in kaderi olduğunu ve kırılması gerektiğini belirterek, “Kaba kuvvete 
ve silaha karşı mutlaka dik durmalıyız. Bu hareket, bana yapılmış değil, Gemlik’i seviyesizliğe itme, kendini koruyamama, hakkını arayamama için yapılmış bir olaydır. Ben şimdi susarsam, kaba kuvvet kazanmış, Gemlik kaybetmiş olur” dedi. 


Haberin Kaynağı " "
Kategoriye Ait Manşet Haber Yok
 
Haber  Video Foto İlanlar
 


Kayıtlı Reklam Bulunamadı


Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Röportaj
Uzun bir aradan sonra röportaj köşe mizde yine sizlerle beraberiz. Bugün köşemize; 'Yağmur Çiselerken, ...


Kayıtlı Reklam Bulunamadı

Beşiktaş Siemens Servisi - - kadıköy bosch servisi

Gemlik Körfez Gazetesi
Sahibi: Kadri GÜLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Serap GÜLER  /   Adres. İstiklal Cad. Bora Sok. No: 3/B Tel: 513 96 83 Fax: 513 35 95 Gemlik / Bursa
Tüm Haklari Saklidir. sitemizdeki haberlerin kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır 
Web Tasarım : Gemlik Web Tasarım (Gemlikweb)