Seri İlan
Kategori: Yok
Video Galeri

Gösterim: 17556
Foto Galeri

İzlenme: 228983
 

Gemlik Foto

 
 
İçimizden Biri: İnci ÇAYIRLI
21 Ekim 2010, Perşembe  13:51 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıtlı Reklam Yok

Uzun bir aradan sonra röportaj köşe mizde yine sizlerle beraberiz. Bugün köşemize; ´Yağmur Çiselerken, Kıskanıyo rum, Affet´ gibi şarkıları seslendirerek gönlümüzü titreten halka mal olmuş, eğitmen, aynı zamanda orkestra şefliği yapmış eşsiz sanatçıların başında gelen önemli bir şahsiyeti ´İnci Çayırlı´yı´ konuk ettik.


Yelda Baykız:
Sayın Çayırlı, sizin Narlı´da oturduğunuzu duyunca hemen sizinle görüşmek istedim. Öncelikle, kabul ettiği niz için çok teşekkür ederim.


İnci Çayırlı :  Ne demek rica ederim  efendim. Evime hoş geldiniz.


Yelda Baykız: Hoş bulduk. İnci Hanım, ilk sorum dayınızın müzik yolculuğundaki başlangıcınıza ışık tutması olacak. Bu olay nasıl gerçekleşti?


İnci Çayırlı:  Beş yaşındayken şarkı söylemeye başladım. Babam bir gün: "Dayına (Fahri Kopuz) sesini dinleteceğim, eğer beğenirse müzik söylemene mani olmayacağım" dedi. Dayım da Şükrü Pınar, Cevdet Çağla gibi kişilerle dosttu. Sesimi dinledi ve babama: "Bırakın çocuğu istediği yere gitsin" dedi.


Yelda Baykız: Sonrası?


İnci Çayırlı: Eğitimler, konserler, seyahatler derken imtihan sonrası TRT hayatım başladı.


Yelda Baykız: Eski  sanatkarların hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin sanatlarını icra etmeleri bence takdir edilmesi gerekir. Bunlardan bir tanesi de sizsiniz.


İnci Çayırlı: İştirak ediyorum sizin bu söyleminize. Gerçekten de para için yapmadık biz bu işi. Orta ya gönlümüzü koyduk ve severek dile getirdik. Yoksa, şimdi her birimizin apartmanları ve birçok parası  olurdu.
Yelda BAYKIZ: Sayın Çayırlı, bugün ülkemiz de siz de kalıcı olmanın şansını tadanlardansınız. Neye borçlu sunuz bu durumu?


İnci Çayırlı: Yelda Hanım, buna müteşekkirim. Ama ben de sesime iyi baktığımı düşünüyorum. İçki,sigara kullanmadım. Gece hayatım olmadı.


Yelda Baykız: Peki, Türk Musikisinin duayenlerinden Münir Nurettin ile çalışma fırsatınız oldu değil mi?


İnci Çayırlı: Evet, işte bu nokta çok önemli. Çünkü benim için gelmiş geçmiş en büyük sanatçılardandır. O şerefe erişmek benim için çok manidardır.


Yelda Baykız: Devlet sanatçılığınız yanında kültür elçiliği misyonunuz da asla göz ardı edilemez diye düşünüyorum.


İnci Çayırlı: Teşekkür ederim. Yurt dışında çeşitli yerlerde konser  verme olanağım oldu. Japonya, Rusya, Yugoslavya vs. Buralar da ülke tanıtımı açısından katkı sağladıysam ne mutlu bana.


Yelda Baykız: Özel yaşamınıza ilişkin neler söyleyeceksiniz?


İnci Çayırlı: Bir kızım ve iki torunum var. Son zamanlarda da konser telaşı içerisin deyim.


Yelda Baykız: Sayın Çayırlı, Bursa´da orkestra şefliği görevini başarıyla icra ettiniz, ancak kısa sürede görevden ayrıldınız. Sebebi nedir?


İnci Çayırlı: Politik sebeplerden ötürü görevden ayrıldım. O zamanın Genel Müdürü ile anlaşamadım. Çü kü, bulunduğu mevki itibariyle gençleri ziyan eden bir zihniyetle aynı yerde bulunmam mümkün değildi.


Yelda Baykız: Aynı zamanda müzik adına öğretmenlik göreviniz var ve eğitim konusunda da takip ettiğim kadarıyla gerçekten tam bir yol göstericisiniz. Ülke eğitimine bakış açınız nedir?


İnci Çayırlı: Yelda Hanım, sizde bir eğitimcisiniz bilirsiniz. Ne yazık ki ehil olma yan kişilere bazı görevler veriliyor. Bu kişiler de 4/3 diyebiliriz, üretemeyen, yönlendiremeyen insanlar. Bu da olumsuzluğu beraberinde getiriyor.


Yelda Baykız: Ki, geleneksel ve çağdaş yaşamın sentezini yansıtma konusunda da eksik kalıyoruz değil mi?


İnci Çayırlı: Çok doğru. Geleneklerine son derce saygılı biriyim. Gençlerimizi öğretimdeki zorluklarla yıldırıyorlar. Memleke tin ana damarı olan eğitimdir. Onun kırılmaması gerekir.


Yelda Baykız: İnci Hanım, siz Türkiye´nin kilometre taşlarından birisiniz. Bunun size olan geri dönüşümü nasıl?


İnci Çayırlı: Bakın ben abartıdan uzak bir sanatçıyım. Nötrüm. Çok güzel bir duygu. Fakat, gereken yerde de ağırlığımı koyarım.


Yelda Baykız: Sanat hayatında sizin için en önemli olan kişiler kimler diye sorsam?


İnci Çayırlı: Evet çok yerinde bir sual. Nev zat Atlı, Münir Nurettin Selçuk, Emin Onar çok mühimdir benim için.


Yelda Baykız: Radyo günlerine tekrar dönersek turnelerin o zamanlarda farklı bir tadı olduğu söylenir.


İnci Çayırlı: Kesinlikle. Radyoda sadece sesiniz duyuluyor ve sizi göremiyor dinleyici. O yüzden sanatkârlar hep merak edilirdi. Turnede de sizi görme şansı oldu ğu için, çok nezih, coş kulu ve heyecanlı geçerdi.


Yelda Baykız: Değerli bir hoca olarak verdiği niz en önemli öğüt nedir?


İnci Çayırlı: Onurlu bir insan olarak yaşamaya çalıştım bu yaşıma kadar. En büyük güç ne yazık ki para. Ama kimse diğer tarafa bir şey götürmüyor. Talebelerime her zaman arkalarında iyi izlenimler bırakmalarını öğütlerim.


Yelda Baykız: Yaşamın  her safhasında müzik mevcut. Ya olmasaydı?


İnci Çayırlı: Aşk ve sevgi olmazdı o zaman. Her şey yarım kalırdı.


Yelda Baykız: En çok dinlediğiniz sanatçılar?


İnci Çayırlı: Her gün mutlaka eskiden kalma teybimde Nat King Cole dinlerim. Müzik ayrımı yapmam. Shopen, Mozart vb.


Yelda Baykız: Günümüzde bu işin gerçekten hakkını veren sanatçılardan kimi beğeniyorsunuz?


İnci Çayırlı: Jübilemde TRT´den Çiğdem Kıramöroğ lu´na el verdiğimi açıkladım. Funda Arar, Ferhat Göçer´i sayabilirim.


Yelda Baykız: İnci Hanım, Narlı´da uzun süredir yazlığınız var ve ilçemizle bağlantınızı kopartmıyorsunuz. Gemlik için neler diyeceksiniz?


İnci Çayırlı: Hayatımın en büyük renklerindendir Gemlik. Halkı gerçekten sıcak, nazik ve saygılı. Özellikle Salı günlerinde pazarda dolaşmayı çok seviyorum. Ayrıca Kumla Pa zarını unutmayalım. Be nim için terapi oluyor.


Yelda Baykız: Müzik olgusunda önemli olan sanat mı (yetenek), bilim mi (eğitim)?


İnci Çayırlı: Yelda Hanım, piyasada o kadar çok okullu var ki. Ancak, seslerini kullanamıyorlar. O yüzden Allah vergisi yete neğe ihtiyaç var öncelikle. Resmi tarafı ise eğitim. Kabiliyet mutlaka arttırılmalı.


Yelda Baykız: Ülke mizde kadın profili hak kındaki görüşleriniz nedir?


İnci Çayırlı: Türk kadını çok akıllı. Bir çok yerde de olmalı. Çocuğunu eğiten kadındır. Onun olduğu her  yerde medeniyet vardır. Bu yüzden kadına çok daha fazla sahip çıkılmalı.


Yelda Baykız: Yıllarınızı sanata ada mış bir kişi olarak ente resan olan bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?


İnci Çayırlı: O zaman Gemlik ile de alakalı bir kişiyle anımdan bahsedeyim. Celal Bayar Cumhurbaşkanıyken Doğa Bahçe´de bir gece düzenlenmişti. Beni de şoför yollayarak aldırmıştı. Bir özelliği vardı Bayar´ın, el öptürürdü. Protokol sıraya girmiş herkes elini öpüyor. Sıra bana geldi ben toka yaptım. Şöyle bir gülümsedi. Yıllar sonra Yassıada´da hapis yattıktan sonra tahliyesinin kutlaması Pera Palas´ta yapıldı. Asılan politikacılar hariç tüm erkân oradaydı. Yine herkes protokol sırasına girmiş. Efendim, önümde ünlü neyzen Burhanettin Ökten var. Yine elini öpüyor misafirler. Bana sıra geldi. Ben yine elini sıktım ve dedim ki: "Geçmiş olsun Efendim. Allah sizi başımızdan eksik etmesin. Hiç değişmemişsiniz. Bayar elimi sıktı ve dedi ki: "Seni öpüyorum. Sen de hiç değişmemişsin!" Çok zeki bir adamdı Allah rahmet eylesin.


Yelda Baykız: ´Kara kara gözler ona buna bakıyor mu?´ dizlerini duyduğumda sekiz yaşındaydım. Yıllar sonra beğeniyle dinlediğim bu sesin sahi biyle tanışmaktan bü yük mutluluk ve onur duydum.
Bu değerli sohbet için çok teşekkür ede rim.


İnci Çayırlı: Sayın Baykız, sizin gibi ufku açık, pırıl pırıl gençlerin olduğunu görmek gerçekten çok mutlu etti beni. Her şey gönlünüzce olsun. Çok teşekkür ederim.


Not: Bu röportajı gerçekleştirmemi sağlayan Figen Egemen´e sonsuz teşekkürlerHaberin Kaynağı " "
Sancaktepe de daire fiyatları
Yeni Adli Yıl törenlerle açıldı
 
Haber  Video Foto İlanlar
 


Kayıtlı Reklam Bulunamadı


Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Röportaj
Uzun bir aradan sonra röportaj köşe mizde yine sizlerle beraberiz. Bugün köşemize; 'Yağmur Çiselerken, ...


Kayıtlı Reklam Bulunamadı

Beşiktaş Siemens Servisi - - kadıköy bosch servisi

Gemlik Körfez Gazetesi
Sahibi: Kadri GÜLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Serap GÜLER  /   Adres. İstiklal Cad. Bora Sok. No: 3/B Tel: 513 96 83 Fax: 513 35 95 Gemlik / Bursa
Tüm Haklari Saklidir. sitemizdeki haberlerin kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır 
Web Tasarım : Gemlik Web Tasarım (Gemlikweb)