Seri İlan
Kategori: Yok
Video Galeri

Gösterim: 17556
Foto Galeri

İzlenme: 228983
 

Gemlik Foto

 
 
Necati Kartal
Basın Bayramı ve Sansür
24 Temmuz 2017, Pazartesi  20:2 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 

Biz de bayramların bir kısmı gelenekten, diğer kısmı ise geleneği değiştirmekten gelir. Bugün 24 Temmuz "Basın Bayramı" Bu öyle bir bayram ki, geleneği değiştirirken, geleneğin devam ettiği belki de tek örnek. Bir ülkede ´demokrasi var mı ve ölçütü nedir?´ diye sorarsanız; parametreyi ben üç madde ele alırım.

Birincisi; toplumun bütününün iki ayağının üzerinde durabilecek bir gelire sahip olabilmesi, İkincisi; haber alma ve kamuoyuna haber verebilme hakkını özgürce kullanabilmesi; Üçüncüsü; Örgütlenme ve gösteri hakkını kullanabilmesidir derim. Bu haklardan herhangi biri eksikse, orada demokrasiden söz etmek mümkün değildir.

***

Bildiğiniz gibi Türk Basını´nda sansürün kaldırılışı(!)nın üzerinden 109 yıl geçti.

24 Temmuz 1908´de, İttihat ve Terakki Fırkası, Abdülhamit´in 32 yıllık iktidarına son verip, İkici Meşrutiyet´i yani o günkü adıyla "Hürriyet"i ilan etmişti. Bu durum en çok basının, daha doğru bir deyişle İstanbul basının işine yaradı. O güne kadar sansür kurulu gelip gazetelerdeki haberleri inceliyor, yayına girecek haberlere karar veriyordu. Hürriyet´in ilan edildiği gün gazeteciler, sansür memurlarını basımevlerine almadılar ve gazeteler, ilk kez, sansürsüz yayımlandı. Bu nedenle 24 Temmuz Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Ancak, basın bu olayla yine de özgür olamadı.

Abdülhamit döneminde olduğu gibi, Cumhuriyet Türkiyesi?nde de gizli ve açık sansür iktidarlarca hep uyguladı, basın hep baskı altında tuttu. Tabi ki, Türk Basını bu süre içinde çok acılı ve çetin günler yaşandı.

 ***

Ne var ki, meseleye günün anlamı üzerinden bakarsak diyebiliriz ki; basının özgür, bağımsız olması, ´haber alma hakkının´ tam ve doğru olarak gerçekleşmesi, o ülkenin demokrasisinin sağlıklı işlemesi, ülke gerçeklerinin kamuoyuna tüm çıplaklığıyla yansıması, ´insanca yaşam´ açısından en önemli haktır. Bunu engelleyen ´sansür´ ise, etkisi kısıtlı gibi gözükse de tüm ülkenin düşünce dünyasını olumsuz açıdan saran tehlikeli bir virüstür. Ancak basının hür ve bağımsız olması demek, her şeyin söylenebildiği, standartları olmayan, etik değer taşımayan bir basın demek değildir. Bu noktada eski adıyla basın, yeni adıyla medyaya önemli ödevler düşüyor. Ayrıca basında etik kuralların çiğnenmesi, sansürcü zihniyetin, sansürcü iktidarların ekmeğine yağ sürmekte. Bu nedenle kendi içinde ve iktidara bağlı olmayan kurumlarca denetlenebilmeli, ciddi etik kurallara bağlı olmalıdır.

Aslında bir ülkenin ya da toplumun iç dinamikleri birbirlerinden farklı özellikler, farklı kimlikler göstermezler. Bu anlamda bir ülkenin siyaseti neyse, parlamentosu neyse, iş yaşamı neyse basını da odur.

Basın toplumun ve siyasal sistemin aynası ve aynısıdır.

Basına bakın toplumu, kendinizi görün.

Bu nedenle iktidarların, çeşitli kurumların basına kızma hakkı da yoktur aslında.Basın, kendi de dahil olmak üzere olan durumun bir penceresidir.

Neyse... Önemli olan Türk basınından 109 yıl önce sansürün kaldırılmış(!) olmasıdır.

 

Bu haber 1655 kez okunmuştur.
 
Haber  Video Foto İlanlar
 


Kayıtlı Reklam Bulunamadı


Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Röportaj
Uzun bir aradan sonra röportaj köşe mizde yine sizlerle beraberiz. Bugün köşemize; 'Yağmur Çiselerken, ...


Kayıtlı Reklam Bulunamadı

Beşiktaş Siemens Servisi - - kadıköy bosch servisi

Gemlik Körfez Gazetesi
Sahibi: Kadri GÜLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Serap GÜLER  /   Adres. İstiklal Cad. Bora Sok. No: 3/B Tel: 513 96 83 Fax: 513 35 95 Gemlik / Bursa
Tüm Haklari Saklidir. sitemizdeki haberlerin kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır 
Web Tasarım : Gemlik Web Tasarım (Gemlikweb)