Seri İlan
Kategori: Yok
Video Galeri

Gösterim: 17556
Foto Galeri

İzlenme: 228982
 

Gemlik Foto

 
 
Kadri Güler
Pazar gezisi gözlemleri (3)
16 Mayıs 2018, Çarşamba  12:54 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 
Kumla Göleti ile ona su kaynaklığı yapan Pınarbaşı kaynağı arası 1 kilometre yok.
Gölet çevresinde bol bol fotoğraf çekil dikten sonra, suyun kaynağına doğru ilerlerken, rehberimiz Ayhan Yıldız, “Göletin kaynağına gidiyoruz. Yürüyüşün bitme sine 1 saatlik yolumuz kaldı.” dedi.
Kaynak görülmeden, dev çınar ağaçlarını karşıdan gördük. Ama, bir gördüğümüz şey de binlerce yollardan sökülmüş parke taşların kaynak civarına atılmış olmasıydı.                  
Parke taşlarının bunca gözden uzak bir yere dökülmesine anlam vereme dim. Acaba bir projeleri mi var beledi yenin diye de düşündüm.
Ama, bugüne kadar bundan hiç söz edilmedi. 
Taşlar konusunda her kafadan bir yorum geldi!
Sanırım, Belediye Fen İşleri bu konu da bir açıklama yapar.
Kumlalıların Pınarbaşı kaynağı çok değer verdikleri bir sudur.
Yıllarca köy içinden kahvelerin önünden dar bir kanaldan aktı. 
Kahveciler akan soğuk suyun içine gazoz kasalarını koyarlardı. 
Buzdolabın olmadığı o günlerde so ğutma işleri böyle yapılırdı Kumla da.
Kaynağa doğru ilk giden Ayhan ve çocuklar oldu. Onları ben izledim. Tehlikeli bir inişten sonra suyun dipten kaynadığı noktaya iyice yaklaştık. Dipten fışkıran suyun çıkardığı ses ve serinlik görülmeye değer.
Her birimiz eğilip avuçlarımızla su içtikten sonra çocuklar pet şişelerini doldurdular. Yanıma şişe almadığım için kendime hayıflandım.
Kaynağın fotoğraflarını çektikten son ra yola koyulduk. 
Artık yolumuz daha da zor bir yokuş tan Haydariye yoluna ulaşmak.
Son günlerde yağan yağmurlar açılan yolu bozmuş. 
Bir saatlik bir yolu yokuş yukarı çık mak zorundayız. 
Bu yürüyüşte elenenler belli olacak. Gözler bende. Sanırım ekibin içinde en yaşlısı olmam ve kilo olarak farklı olmamdan mıdır ne.
Yokuş yukarı birinci vites çıkmaya başlıyoruz. Oldukça zorlayıcı bir çıkış bu. Geride kalan ben olmuyorum. Tepelere doğru çıktığımızda görülmeye değer bir manzara ile karşılaşıyoruz. 
Düz yola gelmeden bir yeşillikte mola verip dinleniyor ve bu arada dans öğretmenleri yürüyüşçü arkadaşların çaldığı müzik ile ‘Çayda çıra’ ve ‘Atabarı’ figürlerim beğeni topluyor. Yıllar önce köy öğretmenliği yaparken çocuklara öğrettiğim bu oyunları unutmamam herkeste şaşkınlık yaratıyor. Dinlenip yola devam ederken tepelerden göleti ve Küçük Kumla’nın köy içi fotograflarını çekiyorum. Yolun önemli bir bölümü artık düz. Konuşa konuşa Haydariye asfaltına doğru ilerlerken arada bir motorbisikletlilerin bu yolda krosa çıktıklarını tanıklık ediyoruz. Haydariye asfaltına geldiğimizde 17 kilometre yol yürüdüğümüz rehberi mizce açıklanıyor. Bu arada minibüsümüz geliyor. Dinlenme çayını Haydari ye köyünde içiyoruz. Ben de eski okulumu ziyaret edip, kahvede öğrencilerimle yıllar sonra biraraya gelme şansını yakalamış oluyorum. Olympia Spor Salonu ve Ayhan’ın organizasyonu ile çıktığımız bu yolculuk bana 3 gün köşe yazısı yazmama ayrıca gazeteme farklı haberler bulmama neden oldu. Ayrıca, dostlarımızla birlikte bol oksijenli güzel bir gün geçirdik, hepimiz yürüyüşümüzü de tamamladık. 
Bu haber 280 kez okunmuştur.
 
Haber  Video Foto İlanlar
 


Kayıtlı Reklam Bulunamadı


Kayıtlı Reklam Bulunamadı
Röportaj
Uzun bir aradan sonra röportaj köşe mizde yine sizlerle beraberiz. Bugün köşemize; 'Yağmur Çiselerken, ...


Kayıtlı Reklam Bulunamadı

Beşiktaş Siemens Servisi - - kadıköy bosch servisi

Gemlik Körfez Gazetesi
Sahibi: Kadri GÜLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Serap GÜLER  /   Adres. İstiklal Cad. Bora Sok. No: 3/B Tel: 513 96 83 Fax: 513 35 95 Gemlik / Bursa
Tüm Haklari Saklidir. sitemizdeki haberlerin kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır 
Web Tasarım : Gemlik Web Tasarım (Gemlikweb)